Wunderbar fesztivál 2025: két iskola, egy tematikus nap a névadók, Ady és Zafféry nyomában
Iskolánk sok területen lelkesen és eredményesen vesz részt országos kezdeményezésekben.
A 2025. március 31 - április 5. között megrendezett „Wunderbar Fesztivál” is egy országos rendezvénysorozat, mely a német, osztrák és svájci nagykövetségek kezdeményezésére jött létre, azzal a céllal, hogy a német nyelv hete keretében minél szélesebb körben népszerűsítsék a német nyelvet és kultúrát. Változatos programokkal, együtt tanulva, játszva és alkotva fedezik fel a résztvevők német világ szépségeit.
Az Ady Endre Gimnázium a kezdetek óta részese ennek az eseménysorozatnak, minden évben más-más programokat kínálunk tanítványainknak.
Az idei tanév mottója: „Nyomkeresés Nyergesújfalun a német nemzetiség, a képzőművészet és az irodalom háromszögében”.
Tanulóimmal, a 9.d osztály németül tanuló diákjaival valósítottuk meg ezt a feladatot március 31-én. Partnereink és egyben vendéglátóink is voltak: a nyergesújfalui Zafféry Károly Szalézi Középiskola 9. a osztályának németesei. A tanulók és némettanáruk Vachajáné Kisgyőri Szilvia szakszerű és felkészült vezetésével vettünk részt ezen a rendhagyó napon.
A program a német nemzetiségi tanösvény bejárásával kezdődött. Milyen tanösvényről van is itt szó? Az Országos Német Önkormányzat kezdeményezése, hogy az érdeklődők tematikus sétán, kétnyelvű (német, magyar) tájékoztató táblák segítségével ismerkedhessenek meg az adott település, kisváros német közösségének múltjával, történetével, hagyományival, már egy évtizedre nyúlik vissza. Nyergesújfalu is csatlakozott 2023-ban ehhez a projekthez, a város fontosabb pontjain felállították az információs táblákat. Tanulóinkkal ezek tanulmányozásával kezdtük a napot.
Megtudtuk, mi az a négy „W”, ami a betelepült németség számára létfontosságú volt- Wasser (víz), Wald (erdő), Wiese (mező) és Weinberg (szőlőültetvény). Ezekkel a város mind rendelkezik is, tehát alkalmas területnek bizonyult a 18. század elején itt hazát kereső német telepeseknek. Ezen kívül is sok új információ birtokába kerültünk a házassági szokásokat, az étkezést, a hétköznapi életmódot illetően. A táblák tartalmának megismerése után német nyelvű feladatokat is meg kellett oldani a diákoknak, természetesen az elmondottakhoz kapcsolódóan.
Projektünk másik fontos állomása – a képzőművészet és irodalom otthona- a Kernstok villa volt. Kiss Júlianna, a villa és a Kernstok hagyaték gondozója ismertetett meg bennünket Kernstok Károly festőművésszel, a Nyolcak festőkör egyik legjelentősebb alakjával, a magyar avantgárd egyik leghíresebb festőjével.
Az épület körbejárása során rábukkantunk Ady arcképére is. Megtudtuk, hogy Ady jó kapcsolatban állt Kernstokkal, vendégeskedett nála, mindketten a korszerű párizsi szellemet kívánták közvetíteni (Fauves – Vadak).
Kisgyőri tanárnő több izgalmas online játékkal lepett meg bennünket, melyek kis versengésre és jó hangulatú csoportmunkára adtak alkalmat.
A helyszínek megismerése után utunk a helyi középiskolába vezetett. Az Adys és Zafférys tanulók a közösen elfogyasztott ebéd során kellemes baráti beszélgetéseket folytattak.
Mi a közös a két iskola tanulóiban? A német nyelv, a kultúra, a hagyományok iránti érdeklődés és a vágy Zafféry, Kernstok munkásságának, és Ady költészetének megismerésére.
Bízunk benne, hogy nyergesújfalui barátainkat hamarosan az Adyban láthatjuk vendégül.
Katonáné Mayer Katalin némettanár
Képgaléria
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |