Őszi munkák az iskola zöldfelületein 2024. szeptember-október

A legnagyobb újdonság idén ősszel AZ ELŐKERT MEGÚJÍTÁSA.

A főbejárat melletti „betonkocka” talaja az évek során annyira kimerült, hogy már alig díszlett benne valami. Szülői anyagi és természetbeni segítséggel júniusban vásároltunk 15 m3 marhatrágyás virágföldet. Nyáron csak locsoltuk, míg a beültetésre szeptemberben került sor. Egykori diákunk, Pizmány Marcell tervezte meg az adottságoknak megfelelően az előkert növényeit és elhelyezésüket. Megrendeltük a növényeket, amiket szintén szülői segítséggel szállítottunk iskolánkhoz. Az anyagi részt egy kerületi pályázat és a szülők biztosították. Diákok lelkes csapata és Gyöngyösi Edit tanárnő végezte az ültetést, Frekot Erika tanárnő, ökoiskola koordinátor vezetésével. A végeredmény már most is szép, pedig még minden kicsi, a bokrok is. A tavaszra gondolva tulipán, díszhagyma és crocus hagymákat is ültettünk. Reméljük, széppé teszik a tavaszi látványt. Több nyári orgona várja majd a beporzó rovarokat.

 

FŰSZERKERT

A fűszerkertet Kiss Katalin tanárnő vezetésével a 10.c csapata gondozza. Most ősszel gazoltak, kapáltak. A levendula és a rozmaring akkorára nőtt, hogy már a lépőköveket is eltakarják. A tanösvény program keretében a vendég gyerekekkel szoktuk szagolgatni illatos leveleiket.

 

MADÁRBARÁT KERT

A 9.c biológia tagozatosai Kunné Szilágyi Andrea tanárnő vezetésével minden madárodút levettek a fákról, és alaposan kitisztították őket. Mindben volt költés, főként mezei verebek foglalták el őket. A hideg őszi-téli éjszakákon pedig alvóhelyként hasznosítják az odúkat.

A madáretetést majd az őszi szünet után kezdjük meg. Várjuk a családok madáreleség adományait.

 

ROVARBARÁT KERT

A Rovar Hotel kapott egy kis „ráncfelvarrást” bambusz szárak segítségével. A környékét pedig az iskola munkatársai szabadították fel a túlságosan benőtt faágaktól. A kifúrt rönkjeink sok járata lakott idén is.

Az egyik darázs garázsunk felújításra szorul, mert a szarkák csupán szórakozásból szétszedték.

 

A rovarbarát virágágyás továbbra is nagyon szép a kertben. Most ősszel IKSZ (iskolai közösségi szolgálat) keretében kigazoltuk és a száraz időszakokban rendszeresen locsoljuk.

Az előkert régi virágai közül, amiket korábban kimentettünk, szép virágágyásként találták meg új helyüket az udvaron.

Életben vannak és kicsit nőttek is a tavasszal vásárolt nyári orgona bokraink.

 

ZÖLD ÁTRIUM ÉS KÖNYVTÁRI ÁTRIUM

Továbbra is a Zöld átriumot látogatják gyakrabban a diákok. A benne lévő növények többsége nagyot nőtt a nyáron. Őszi virágaikkal díszítenek: angol kékszakáll, golgotavirág és hajnalka. Szépen színesednek a vadszőlő, a cserszömörce és a Ginkgo levelei. A könyvtári átrium növényei is szépen zöldellnek. Kigazoltuk a falrepedésekből előtörő, nemkívánatos növényeket. Feltöltöttünk több magaságyást, melyekben összetömörödött a talaj.

A Zöld átrium mindkét darázs garázsában sok a lakott rész.

Az átriumokban hetente kétszer diákok locsolnak IKSZ keretében.

 

AZ AULA NÖVÉNYEI

Fontos színtere az iskolai életnek az aula. A sok növény gondozásában, locsolásában a diákok és az iskola munkatársai is részt vesznek. A tanulók IKSZ keretében dolgoznak, például táprudakkal látták el a növényeket, illetve tápoldattal locsoltak. Életben vannak a tavaly szülőktől kapott orchideák is, hetente beáztatjuk őket. Reméljük, hogy télen majd újbóli virágzással hálálják meg a gondoskodást.

Felújítottuk az aulában látható szobanövények nevét mutató táblácskákat.

A diákok egy projekt keretében vásároltak két olyan szemetest, melyek az aulában várják, hogy komposztálható maradékok (pl. almacsutkák) kerüljenek beléjük. A kertben lévő új komposztálóba ürítjük a tartalmukat.

 

Aki szívesen részt venne a fenti vagy hasonló munkákban, bármikor jelentkezhet Frekot Erika igazgatóhelyettesnél.

 

Képgaléria